

ACCUMOS

Zvyšující se podíl obnovitelných, ale i druhotných zdrojů v energetických soustavách vyvolává potřebu řešit problém časového nesouladu mezi bezprostřední výrobou a bezprostřední spotřebou energie, typickým představitelem tohoto jevu je instalace velkých elektrokotlů pro využití okamžitých přebytků elektrické energie pro výrobu tepla. Jedním z prostředků vyrovnání disproporcí mezi bilancí výroby a bilancí spotřeby je akumulace energie, v našem případě akumulace ve formě užitečného tepla. Poměrně značný potenciál pro akumulaci skýtají soustavy zásobování tepelnou energií (SZTE), které jsou schopny absorbovat (akumulovat) a následně využít okamžité přebytky nejen z výroby vlastních zdrojů tepla, ale i přebytky výroby v elektrizační soustavě (např. z fotovoltaiky), popřípadě přebytky kapacit dalších zdrojů, jako jsou závody na energetické využití odpadů (ZEVO), bioplynové stanice (BPS), atd. Akumulovat teplo zde lze ve statických akumulátorech vystavěných u zdrojů (objemné izolované nádrže vody), v tepelné síti (využití vodního obsahu sítě), nebo v distribuovaných akumulátorech tepla různého provedení situovaných u vybraných odběratelů.


Tento software (ACCUMOS) byl vytvořen se státní podporou Technologické agentury čR v rámci Programu THÉTA (projekt č. TK05020004 pod názvem „Řízená prediktivní akumulace tepla v SZTE“).
ACCUMOS je software pro modelování jevů souvisejících s efektivní akumulací tepla v soustavách zásobování tepelnou energií.
Tento produkt umí:
- predikovat volné nebo potřebné akumulační kapacity (závislosti přebytků výroby na čase, venkovní teplotě, oslunění, větru, popřípadě dalších faktorech);
- modelovat procesy akumulace (procesy nabíjení, přenosu a vybíjení v závislosti na čase, výkonu, teplotách média, dopravním zpoždění, atd.);
- predikovat průběhy spotřeby tepla (závislosti potřeb na čase, venkovní teplotě, oslunění, větru, popřípadě dalších faktorech).



web: www.ortep.cz; e-mail: ortep@ortep.cz